Ładowanie strony
dentysta skaling bielsko-biała
Profesjonalne czyszczenie zębow (skaling)
Żyjąc w XXI wieku jesteśmy coraz bardziej świadomi, jak istotna i korzystna dla naszego zdrowia jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Zamiast poddawać się skomplikowanym, stresującym i kosztownym zabiegom rekonstrukcyjnym wolimy zachować własne zęby jak najdłużej. Z tego powodu od początku istnienia naszej Kliniki dbamy o wysoki standard przeprowadzanych przez nas zabiegów higienizacyjnych jamy ustnej. Częstotliwość profesjonalnego czyszczenia zębów jest ustalana indywidualnie do potrzeb pacjenta.
wybielanie zębów bielsko

skaling zębów bielsko biała

Skutki złej higieny jamy ustnej
Główną przyczyną próchnicy i chorób dziąseł (nieleczone prowadzą często do paradontozy) są rozkładające się resztki pokarmowe oraz gromadząca się płytka nazębna. Właściwe ich usunięcie to jedyna skuteczna metoda uniknięcia problemów związanych z tymi przewlekłymi i uciążliwymi schorzeniami. Prawidłowa higiena jamy ustnej nie tylko pozwala zachować piękne i zdrowe zęby, jest ona niezbędna do rozpoczęcia wszelkich zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej, protetyki, implantologii i periodontologii.

Na skuteczną profilaktykę składają się zarówno zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym, jak i samodzielnie przez pacjenta.

Czym czyścić zęby? Jaką szczoteczkę wybrać?
Najpopularniejszym i podstawowym przyborem do higieny jamy ustnej jest szczotka do zębów, która powinna być dobrana indywidualnie dla każdego pacjenta. Dzięki temu zapewni maksymalny poziom higieny, a jednocześnie nie podrażni przyzębia, nie pogłębi ubytków klinowych czy też recesji.

Pielęgnacja zębów przy pomocy szczoteczki elektrycznej lub sonicznej wymaga innej techniki czyszczenia niż szczoteczką ręczną. Wielu pacjentów nie ma tej świadomości, co prowadzi do niedostatecznego oczyszczenia powierzchni zębów. Nieprawidłowe stosowanie szczoteczki elektrycznej może przyczynić się do powstania nowych ubytków klinowych lub ich pogłębienia.
Codzienną higienę jamy ustnej warto wykonywać z pomocą akcesoriów dentystycznych zwiększających skuteczność domowych zabiegów. Są to:
• nici dentystyczne,
• szczotki międzyzębowe,
• szczoteczki jednopęczkowe,
• szczotki do protez,
• irygatory,
• szczoteczki do języka.

Pomocne są także roztwory wybarwiające płytkę nazębną, które uwidaczniają miejsca gorzej oczyszczane lub pomijane podczas szczotkowania. Ich stosowanie pozwala zwiększyć skuteczność domowych zabiegów higienicznych.

Czyszczenie zębów – skaling
Poza domowymi zabiegami higienicznymi u większości pacjentów konieczne jest wykonanie profesjonalnych zabiegów w gabinecie stomatologicznym. Obejmują one usunięcie wszystkich nad- i poddziąsłowych złogów twardych i miękkich oraz nieestetycznych przebarwień z powierzchni zębów. Tak zwany skaling może być przeprowadzony przy użyciu ultradźwięków, skalarów i kiret. Powinien być powtarzany w zależności od potrzeb pacjenta co 3, 6 lub 12 miesięcy.

Każdy zabieg usuwania złogów z powierzchni zębów przy użyciu aparatów ultradźwiękowych powinien być zakończony wygładzaniem powierzchni zęba narzędziami ręcznymi i polerowaniem w celu zlikwidowania szorstkości powierzchni, która prowadzi do łatwiejszego nagromadzania się płytki bakteryjnej i w efekcie tworzenia się nowego kamienia nazębnego. Do usuwania miękkich osadów i przebarwień stosuje się tzw. Piaskarkę, która rozpyla na powierzchni zębów zawiesinę wody z wodorowęglanem sodu albo glicyny.
Ładowanie strony